رییس اتاق بازرگانی در جلسه شورای اداری با حضور معاون اول رئیس جمهور خواستار شد :

 توجه ویژه دولت به مشکلات تولید و تجارت در دوران رکود

 

 

 

رئیس اتاق بازرگانی قم در هشتمین جلسه شورای اداری استان قم که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سه تن از وزیران کابینه در تالارمرکزی شهر برگزار شد مشکلات پیشروی صنعت و تجارت استان را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی قم ابوالفضل خاکی در این نشست با اشاره به برنامه پنج سال اول تا پنجم توسعه جمهوری اسلامی اظهارداشت : اگرچه ساختار برنامه های اول تا پنجم توسعه ای کشور با رویکرد جهانی یاد شده ومفاد برنامه های آن برمحور توسعه ای می باشد ولی در موارد زیادی ماهیت توسعه ای واقعی را نداشته است .

به گفته رییس اتاق بازرگانی اعمال تحریم ها ، جو حاکم بر فضای دیپلماسی سیاسی وتبع آن اقتصادی عواملی بود که سبب دورشدن از ماهیت اصلی سند چشم انداز ایران شده است .

وی با اشاره به نقش تکمیلی بخش خصوصی در کنار دولت به ویژه در دوره حساس برجام ، حضور رییس اتاق بازرگانی ایرن را در ترکیب هیات دولت در ساختار تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها راموثردانست و در ادامه تصریح کرد : اعضای اتاق بازرگانی بعنوان بزرگترین پارلمان بخش خصوصی معتقدند طلوع اقتصاد ایران نزدیک است وبرای رهایی اقتصاد کشور از مشکلات پیش روی برجام و گذر از مرحله رکود باید به یاری دولت بشتابند.

خاکی مسائل مربوط به مشکلات بانکی از جمله سود بانکی و جرایم متعلقه ، مشکلات مالیاتی اعم از عملکرد و ارزش افزوده ، قوانین مربوط به سرمایه گذاری خارجی و ایجاد پنجره واحد که عملاً انجام نشده است از جمله مشکلات سرراه تولید و صنعت برشمرد .

وی دراین نشست به مشکلات هنرو صنعت فرش دستباف استان قم نیز اشاره کرد افزود: در حال حاضر دریافت 9 درصد مالیات برارزش افزوده از فرش های مرجوعی و همچنین عدم سرویس دهی مناسب در گمرکات یکی از مشکلات عمده فعالان در این صنعت است .

رئیس اتاق بازرگانی تغییر الگوی کشت ، ایجاد شهرک های گلخانه ای ، مدیریت آب در استان و ارائه تسهیلات به کشاورزان را از اهم مواردی برشمرد که کشاورزان استان خواستارآن میباشند.

لازم به ذکر است رقابتی کردن اقتصاد و رعایت قانون مندی برای همه ، اصلاح نظام بانکی ، بیمه تامین اجتماعی و امور مالیاتی در جهت کمک به توسعه تولید و سرمایه گذاری و افزایش اشتغال و تقویت چرخه تولید، ، اعطای معافیت در بیمه تامین اجتماعی سهم کارفرما جهت جذب نیروهای کارجدید از جمله درخواست های فعالان در حوزه تولید و تجارت استان بود که رئیس اتاق بازرگانی به نمایندگی از بخش خصوصی از معاون اول رییس جمهور و وزیر صنعت ،معدن و تجارت کشور خواستار شد .