اعزام هیات علمی از طرف اتاق بازرگانی استان قم به  کشورچین « همایش بین المللی طب سنتی چین (TCM)

دعوت به چین از طریق اتاق بازرگانی قم  و جهت شرکت در همایش بین المللی طب سنتی چین (TCM) به میزبانی دولت مردمی استان گانسوی چین گروه اعزامی شش نفر به ترتیب زیر:

اسامی اعضای هیات اعزامی به کشور چین :

دو نفر از دانشکدۀ طب سنتی قم

  • دکتر حسین مرادی رئیس دانشکده طب سنتی
  • دکتر فاطمه نوجوان عضو هیأت علمی دانشکدۀ طب سنتی

دو نفر از دانشگاه علوم پزشکی قم

  • دکتر سید علی اصغر حسینی مدیر درمان
  • دکتر مسعود جعفر اسماعیلی معاون فنی مرکز بهداشت استان قم

و دو نفر پزشک عمومی از بخش خصوصی مشغول در مطب شخصی

  • دکتر وحید سعیدی
  • و دکتر میترا الهیاری

           هدف سفر :

در این سفر یک هفته ای که به دعوت استانداری گانسو و بخش خصوصی طب سنتی چین صورت گرفت هدف  شرکت در همایش بین المللی طب چینی و آشنایی با ظرفیتهای درمانی و سنتی و گیاه درمانی طب سنتی چین بود.

شرح گزارش سفر :

در این همایش کشورهای مختلفی همچون مصر، گرجستان، ماداگاسکار، اکراین، قرقیزستان و....حضور داشتند که نمایندگان این کشورها به تشریح ظرفیتهای طب سنتی کشورشان پرداختند که از کشور ایران نیز دکتر حسین مرادی ریاست دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی قم طی سخنانی به تشریح وضعیت و جایگاه طب سنتی در کشور ایران و شهر قم پرداخت و همچنین به ظرفیتها و فرصتهای مشترک جهت تعاملات درمانی و آموزشی در حوزه طب سنتی  اشاره کرد که در ادامه سفر دیدارهای دو جانبه با فعالان حوزه درمان و گیاهان دارویی طب سنتی چین برگزار شد که طرف چینی آمادگی خود را برای کشت گیاهان دارویی چین در کشورمان و همچنین تاسیس مراکز درمانی  و آموزشی طب سنتی چین در استان قم اعلام کرد و همچنین عرضه داروهای گیاهی چینی در بازار ایران مواردی بود که طرف چینی خواستار ان بود که در این دیدار طرف ایرانی هم به تبادل تجربیات علمی و فن آوری و تبادل دانشجو در این حوزه تاکید داشت و علاقمندی خود را به همکاری در زمینه های علمی و درمانی طب سنتی ابراز نمود که در توافق نهایی این نتیجه حاصل شد که بعد از بررسی ظرفیتهای دقیق و امکانات و شرایط و کار کارشناسی در فضایی شفاف تر به بحث و بررسی پیرامون مسائل مطرح شده بتوان پرداخت در ادمه این سفر مناطق تاریخی و فرهنگی شهر دون خوا مورد بازدید کشورهای شرکت کننده در همایش قرار گرفت 

پرواز از تهران به ارومچی شامگاه چهارشنبه 27 مرداد 95

رسیدن به ارومچی صبح پنج شنبه

پرواز از ارومچی به دون خوا ظهر پنج شنبه

استقرار در هتل بین المللی محل برگزاری همایش در دون خوا.

دون خوا از شهرستانهای استان گانسو در چین با قدمت تاریخی می باشد که از اهمیت استراتژیک در جادۀ ابریشم برخوردار بوده است.

عصر پنج شنبه بازدید از تپه های شنی شهر دون خوا که از جاذبۀ توریستی بسیار برخوردار است و در آنجا خدمات درمانی طب چینی در کنار شن درمانی به بازدید کنندگان ارائه می شود.

جمعه برگزاری همایش در دو نوبت صبح و عصر به صورت فشرده در قالب سخنرانی و میز گرد.

کشورهای مدعو در این همایش عبارت بود از مصر، ایران، اکراین، قرقیزستان، ماداگاسکار م مجارستان ظاهرا این کشورها در حاشیۀ جادّۀ ابریشم می باشند.

نمایندۀ تمام این کشورها سخنرانی داشتند که در واقع گزارشی از تاریخچه و فعالیت مراکز ارائۀ خدمات طب سنتی چین در این کشورها و میزان استقبال مردم از این خدمات بود.

دیگر سخنرانان مسؤولین و متخصصین مشهور حوزۀ طب سنتی چین در استان گانسو و دیگر استانهای چین بودند.

سخنرانی دکتر مرادی صبح جمعه انجام گرفت که در واقع گزارش مختصری از تاریخچۀ طب سنتی ایران، مبانی آن، نگرش این طب به بیمار و بیماری  و  آکادمیک شدن آن بود.

سخنرانی دکتر نوجوان عصر جمعه با موضوع سلامتی و عوامل مؤثر بر آن (ستۀ ضروریه) در طب ایرانی انجام گرفت.

در حاشیۀ سالن سخنرانی نمایشگاهی از ابزار و فرآورده های طب سنتی چین برقرار بود و نیز انواع روشهای درمانی در این طب به طور عملی بر روی بیماران در حال انجام بود.

شامگاه جمعه رفتن به تئاتر با موضوع زندگی "شی بوا" پزشک بنیانگذار طب سنتی چین!

صبح شنبه بازدید از جاذبه های تاریخی شهر دون خوا Mogao Caves از جمله معابد حاشیۀ جادّۀ ابریشم و مجسمه های بوا.

عصر شنبه بازدید از بیمارستان طب سنتی شهر دون خوا. (داروخانه و اعمال یداوی از جمله ماساژ، طب سوزنی و دیگر روشهای منحصر به فرد این طب)

صبح یکشنبه جلسۀ گروه اعزامی از ایران با دست اندر کاران طب سنتی چین در استان گانسو از جمله نمایندۀ بیمارستان طب سنتی گانسو و شرکت داروهای گیاهی گانسو برگزارشد.

از آنجا که شعار این همایش

Traditional Chinese medicine, Inheritance Sharing Innovation Development

بود و هدف کلی آن شناسایی کشورهای بیشتر جهت انتشار فرهنگ و روشهای درمانی طب سنتی چین بود موضوع جلسۀ مشترک نیز میزان آمادگی استان قم برای تربیت نیروی متخصص طب سنتی چین، ارائۀ خدمات و دسترسی به داروهای گیاهی این طب بود.

دکتر مرادی، دکتر حسینی و دکتر جعفر اسماعیلی به بیان دیدگاهها، قوانین و مقررات و ظرفیتها و محدودیتها در این حوزه پرداختند.

عصر یکشنبه حرکت به شهر ارومچی با قطار سریع السیر

شامگاه یکشنبه رسیدن به ارومچی و استراحت در هتل

عصر دوشنبه پرواز از ارومچی به فرودگاه امام خمینی تهران

شامگاه دوشنبه پایان سفر.