رئیس اتاق بازرگانی استان قم خبر داد :

امضای تفاهم نامه مشترک همکاری های علمی و پژوهشی بین بیمارستان طب سنتی استان گنسو چین و سلامتکده طب سنتی بوعلی قم

   

 

رئیس اتاق بازرگانی در نشست تخصصی که با حضور اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی قم  ، اعضای دانشکده علوم پزشکی استان قم ، مسئولان  سلامتکده طب بوعلی و کارشناسان  ( هیات علمی و دانشگاهی ) طب سنتی استان گنسو برگزارشد از امضای تفاهم نامه مشترک علمی و پژوهشی بین بیمارستان طب سنتی استان گنسو چین و سلامتکده طب سنتی بوعلی قم خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی استان قم رئیس اتاق بازرگانی قم با اشاره به سفر دو روزه این هیات علمی و پژوهشی به استان قم اظهارداشت : هیات علمی استان گنسو به سرپرستی پروفسور "sheng-hua li" رئیس بیمارستان طب سنتی استان گنسو از سلامتکده طب سنتی بوعلی و کارخانه تولید گیاهان دارویی بوعلی  واقع در شهرک شکوهیه قم بازدید کرده اند که این بازدید و مذاکرات بین کارشناسان علمی دو استان سبب امضای تفاهم نامه مشترک همکاری های علمی وپژوهشی بین بیمارستان طب سنتی استان گنسو چین و سلامتکده طب سنتی بوعلی قم شد .

به گفته ابوالفضل خاکی  آموزش تبادل دانش و اطلاعات در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی ، ارتقاء سطح علمی کارشناسان دو طرف از طریق حضور متقابل پزشکان و کارشناسان دو استان در استان گنسو چین و استان قم ، همکاری جهت ساخت داروهای گیاهی جدید تحت نظارت استاندارد های ایران ازجمله مفاد این تفاهم نامه بوده است .

رئیس اتاق بازرگانی در این نشست تصریح کرد: در حال حاضر یکی مباحث عمده در استان قم بحث توریسم درمانی است که بعنوان یک پایلوت درمانی در حوزه طب کلینکی و سنتی در بین زائران ایرانی و خارجی شناخته شده است .

ابوالفضل خاکی با بیان اینکه  ترویج و ارتقاء جایگاه طب سنتی  وگیاهان دارویی نیازمند حمایت دولت است خاطرنشان کرد: متاسفانه  دست اندرکاران این حوزه از عدم همکاری و حمایت مالی بخش دولتی گلایه مند هستند واین در حالی است که در کشور چین طب سنتی از جایگاه خاصی برخوردار است و ازکمک های ویژه دولتی بهره مند می شود .

وی تبادل تجربیات و کمک به سلامت مردم دو کشور را هدف اصلی اعزام و پذیرش متقابل هیات های علمی وپژوهشی طب سنتی  دو استان قم و گنسو دانست و افزود : بخش خصوصی  به سهم خود  به دنبال حضور کارشناسان و پزشکان علاقمند به حوزه طب سنتی به صورت بورسیه در کشور چین جهت آموزش های تئوری و کاربردی به ویژه در شاخه  طب سوزنی است .

پروفسور  Sheng – hua li  با اشاره به قدمت طب سنتی در کشور چین گفت :  طب سنتی در کشور چین از قدمت 5 هزارساله برخوردار می باشد که علاوه بر جنبه درمانی به یک تجارت تاثیر گذار بر اقتصاد چین نیز شناخته شده است و سبب رونق اقتصادی چین بوده است .

وی با اشاره به حضور هیات علمی از طرف اتاق بازرگانی استان قم به کشور چین ( همایش بین المللی طب سنتی چین TCM  یاد آور شد: حضور این هیات علمی که با حضور پزشکان علاقمند به حوزه گیاهان دارویی استان قم برگزار شده بود بسیار سودمند و باانگیزه بود به طوری که  سبب حضور ما در استان قم و همکاری های بیشتر با فعالان این حوزه شد.

 رئیس بیمارستان طب سنتی استان گنسو چین در این نشست برای آغاز آموزش های تئوری و درمان کلینکی طب سنتی چین توسط کارشناسان و پزشکان متخصص این بیمارستان  به کارشناسان و پزشکان دانشکده طب سنتی علوم پزشکی استان قم اعلام آمادگی کرد .

مدیرگروه طب سنتی دانشکده طب سنتی علوم پزشکی استان قم نیز در این نشست اظهارداشت :  قدمت طب سنتی در ایران نیز نزدیک به شش هزار سال می رسد و خوشبختانه در ایران و چین گرایش به طب سنتی روزبه روز با استقبال روبرو میشود.

دکتر مرادی طب سوزنی و ماساژ درمانی را دو شاخه مهم وموثر در بهبود بیماری در  طب سنتی چین دانست و افزود: پزشکان ایرانی در حوزه طب سنتی علاقمند به یادگیری طب چینی هستند و تنوع گیاهان دارویی در ایران و چین  و همکاری های مشترک دو استان  قطعاً می تواند در شناخت داروهای گیاهی موثر در درمان تاثیرگذار باشد.

در ادامه این نشست  برگزاری دوره های آموزشی فشرده و  آغاز آموزش نیروی انسانی از دیگر درخواست های اعضای دانشکده طب سنتی علوم پزشکی استان قم  از هیات علمی طب سنتی استان گنسو بود .

در پایان این نشست نیز از سوی دانشگاه طب سنتی استان گنسو از اعضای هیات رئیسه و تیم پزشکی استان قم که در همایش بین المللی طب سنتی چین (TCM )  حضور داشتندتقدیر بعمل آمد