همایش منطقه ای حاشیه کویر مرکزی ایران در اتاق بازرگانی قم برگزار شد

همایش منطقه ای حاشیه کویر مرکزی ایران با محوریت ( ارزیابی وضعیت موجود و ارائه راهکارهای مناسب مصرف بهینه آب با تکیه بر اصلاح  و تغییر الگوی کاشت ) با حضور استاندار قم ،  مدیران بخش دولتی و خصوصی  و فعالان حوزه کشاورزی در سالن همایش اتاق بازرگانی استان قم برگزار شد .

رئیس اتاق بازرگانی استان قم تاکید کرد:

آیین نامه اجرایی چگونگی بهره برداری از آب باید تدوین شود

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع ،معادن و کشاورزی استان قم  رئیس اتاق بازرگانی قم   همایش منطقه ای حاشیه کویرمرکزی ایران  با اشاره به وضعیت موجود آب  در کشور اظهارداشت : استفاده بدون برنامه ریزی از ذخایر آب و منابع آب های زیرزمینی باعث کاهش سفره های آب زیرزمینی و خشک شدن چشمه ها و قنات ها می شود و همین مساله باعث شده حاشیه کویر مرکزی سال ها با خشکسالی دست و پنجه نرم کند

وی خاطرنشان کرد: حل بحران آب نیازمندهمکاری و پیگیری جدی وزارت جهاد کشاورزی است، به طوری که هر منطقه الگوی کاشتی متناسب با موقعیت آب و هوایی آن منطقه داشته باشد و محصولاتی که نیاز به آب بیشتری دارند در مناطق کم آب کشت نشود

وی تاکید کرد: این فرهنگ باید در جامعه نهادینه شود که سود اقتصادی بدون توجه به ظرفیت آبی کشور و الگوی کاشت، کشوری فاقد عرصه های قابل کشت را برای نسل های آینده به یادگار می گذارد

خاکی گفت: قم جزو استان های نخست کشور در زمینه رویارویی با مشکلات تامین آب و همچنین خشکسالی است که در این زمینه تغییر الگوی کاشت نقش بسزایی دارد

وی افزود: آیین نامه اجرایی چگونگی بهره برداری از آب باید تدوین شود و آگاه سازی عمومی و مشارکت مردم در برنامه ریزی و مدیریت منابع آب مورد توجه قرار گیرد

وی اضافه کرد: باید از تحقیقات انجام شده در زمینه خشکسالی حمایت شود و در همین راستا آب شرب از سایر مصارف شهری جدا شود و مردم با وسایل صرفه جویی آشنا شوند.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی استان قم تصریح کرد:

عدم تناسب کشت محصولات کشاورزی با اقلیم آب و خاک / تغییر الگو کاشت ضروری است

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی قم نیز در این همایش گفت: کارشناسانی از استان های اصفهان، سمنان، تهران، قم، یزد و کاشان در این همایش شرکت کرده اند تا برای مصرف بهینه آب، افزایش کاشت گیاهان کم مصرف و جلوگیری از بیابان زایی راهکارهایی ارائه شود

علیرضا شیخانی افزود: وضعیت کشت محصولات کشاورزی در منطقه کویری هیچ تناسبی با اقلیم، آب و خاک موجود ندارد و ما مجبور به تغییر این الگو هستیم

وی با تاکید بر لزوم مدیریت در آب کشاورزی، ادامه داد: باید بسیاری از کشت ها حذف و کشت مناسب تری مطابق با شرایط آب و هوایی اعمال شود

همایش منطقه ای حاشیه کویر مرکزی ایران، ارزیابی وضعیت موجود و ارائه راهکارهای مناسب مصرف بهینه آب با تکیه بر اصلاح و تغییر الگوی کاشت در اتاق بازرگانی قم برگزار شد

هدف از برگزرای این همایش دستیابی به راهکارهای مناسب مدیریت منابع آبی با حفظ پایداری تولید و زیست بوم منطقه عنوان شد.

 

 رئیس جهاد کشاورزی قم:

میزان روان آب های ورودی به سفره های آب زیرزمینی قم به صفر رسیده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در سال های گذشته روزانه 500 میلیون مترمکعب روان آب وارد سفره های زیرزمینی می شد که این میزان امروز به صفر رسیده است.

محمدرضا طلایی روز پنجشنبه در همایش منطقه ای حاشیه کویر مرکزی ایران، افزود: به صفر رسیدن روان آب ورودی به سفره های آب زیرزمینی در حالی است که از چاه های عمیق برای تمامی اراضی استان استفاده می شود.
وی اضافه کرد: سطح آب های زیرزمینی در قم سالانه یک میلیون متر مکعب پایین تر می رود و شوری آب های زیرزمینی، 2 برابر شده است.
وی ادامه داد: استان قم در انتهای حوزه آبریز قرار دارد و 80 درصد این حوزه خارج از استان است.
طلایی با بیان این که در دشت مسیله 170 حلقه چاه مجاز وجود دارد، بیان کرد: در 40 کیلومتری از همین دشت، 10 برابر تعداد چاه مجاز، چاه غیرمجاز حفر شده و مورد استفاده قرار می گیرد.
دشت مسیله با مساحت بیش از 10 هزار هکتار، یکی از دشت های استان قم می باشد که در شرق استان واقع شده است؛ این دشت با ارتفاع 795 متر از سطح دریا، پست ترین نقطه استان قم به شمار می آید. دشت مسیله در حدود 50 سال پیش دارای یکی از بهترین مراتع استپی و دشتی بوده است.
علاوه بر مراتع خوب، این دشت در سال های گذشته یکی از بزرگ ترین مراکز تولید غلات (گندم، جو و غیره) در بخش مرکزی ایران بوده است؛ در حال حاضر بخش عمده ای از دشت مسیله از درختان گز و تاغ پوشیده شده است.
وی تصریح کرد: این چاه های کشاورزی منطقه را تحت تاثیر قرار داده و هر سال در حال توسعه است.
وی گفت: چهار رودخانه به دریاچه نمک قم راه دارد، ولی سال هاست که قطره آبی وارد این دریاچه نمی شود و سرعت شوری آب به زودی به استان های همجوار نیز خواهد رسید.
دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.
این دریاچه که در دهه های گذشته از طریق رودخانه های کرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای کاملا پرآب بوده است، اکنون با قطع حق آبه ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اکوسیستم منطقه شده، به یکی از کانون های فعال القای ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.
طلایی به اقدام های سازمان جهاد کشاورزی در راستای بهینه کردن مصرف آب اشاره کرد و گفت: در 2 سال گذشته، 6 هزار و 500 هکتار از اراضی قم به سامانه آبیاری نوین تجهیز شده است، در حالی که در سال های 90 تا 92، فقط 150 هکتار از اراضی آبیاری نوین شده بود.
وی افزود: کشاورزان نیز با درخواست سازمان جهاد کشاورزی در راستای صرفه جویی در مصرف آب، کارکرد خودشان را از هشت هزار و 700 ساعت به پنج هزار ساعت کاهش دادند.
وی خاطرنشان کرد: 20 درصد اراضی استان قم که کم بازده در 2 سال گذشته حذف شده و به جای کاشت محصول انار که پر آب بر است، کاشت پسته افزایش یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: در چند سال گذشته حداقل 50 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یافته است و متعهد شده ایم که در این راستا به تعادل بخشی مناسبی برسیم.
وی تصریح کرد: در زمینه کمبود آب مشکل خاصی نداریم، بلکه مشکل امروز مدیریت آب است که باید به راهکار مناسب و اساسی دست یابیم.

استاندار قم:

مدیریت واحدی در عرصه بهره وری از آب در کشور وجود ندارد/آمادگی قم در طرح آزمایشی الگوی کشت

استاندارقم گفت: مدیریت واحدی در حفاظت و بهره وری از نعمت آب درکشور وجود ندارد و دراین عرصه دچار تضاد هستیم.

سید مهدی صادقی روز پنجشنبه درهمایش منطقه ای حاشیه کویر مرکزی ایران، افزود: متاسفانه نتوانسته ایم بین دستگاه های ذیربط در عرصه صرفه جویی و بهره وری از آب وحدت نظر و رویه ایجاد و مشکلات پیش رو را حل کنیم.
وی بابیان این که این مساله نتیجه نگاه بخشی به چالش آب است، اضافه کرد: حیات همه انسان ها به منابع آب بستگی دارد و طبیعی است که با مدیریت درست و یکپارچه می توان مشکلات را حل کرد و به نتیجه ای مناسب در بهره برداری از منابع آب رسید.
وی گفت: پژوهشگران و محققان حرف جدی برای گفتن دارند، دراین میان باید گوش شنوایی نیز باشد و مدیران تصمیم گیر دراین رابطه درست برنامه ریزی و عمل کنند.
وی اظهار داشت: تا زمانی که مدیریت مناسب در بهره وری آب وجود نداشته باشد، مشکل کم آبی با اجرای بهترین برنامه ها نیز در کشور حل نمی شود.
استاندارقم با تاکید برمشارکت همه استان ها در ارائه راهکار مناسب برای برون رفت از مشکل کم آبی، تاکید کرد: اگر این عرصه با نگاه ملی، علمی و کارشناسی مدیریت شود، بهره وری منابع حداقل 50 درصد افزایش می یابد.
استاندار قم با اشاره به بازدهی مناسب درکشاورزی قم، گفت: قم در بسیاری از موضوع ها به صورت الگوی آزمایشی قرار گرفته و در این عرصه (الگوی کشت) پیشنهاد می کنیم؛ مسئولان امر قم را به عنوان پایلوت قرار دهند.
وی افزود: تجربه های مسئولان و بهره برداران قم می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: این نشست بتواند مشکلی از مشکلات کشور در بخش کشاورزی و آب را کم کند و شاهد آینده ای اطمینان بخش و پربار در این عرصه باشیم.

همایش منطقه ای حاشیه کویر مرکزی ایران، ارزیابی وضعیت موجود و ارائه راهکارهای مناسب مصرف بهینه آب با تکیه بر اصلاح و تغییر الگوی کاشت با حضور مسئولانی از وزارت کشور و محققان و پژوهشگران حوزه آب و کشاورزی در سالن جلسه های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم برگزار شد.
هدف از برگزرای این همایش دستیابی به راهکارهای مناسب مدیریت منابع آبی با حفظ پایداری تولید و زیست بوم منطقه عنوان شد.