رئیس اتاق بازرگانی قم : 

ابهام زدایی از برخی قوانین ابهام آفرین کسب و کارماموریت اتاق بازرگانی در جلسه شورای گفت وگو دولت وبخش خصوصی 

رئیس اتاق بازرگانی قم در نشست هم اندیشی روسای تشکل های بخش خصوصی استان با مدیر کل سازمان تامین اجتماعی واداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ابهام زدایی از پاره ای از قوانین و رویه های ابهام آفرین در حوزه کسب و کار را ماموریت اتاق بازرگانی قم در جلسه شورای گفت وگو دولت وبخش خصوصی  در ماه جاری عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی قم" ابوالفضل خاکی  " در این نشست که محوریت مسائل و مشکلات مربوط به بیمه به ویژه حسابرسی دفاتر بیمه برگزارشده بود خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از مسائلی که اکثر فعالان حوزه کسب و کار با آن روبرو شده اند حسابرسی دفاتر بیمه است که در حدود یک ماه قبل اعلام شده است که دفاتر سال 94 مورد بررسی قرار می گیرد ولی برخی از نامه ها و بخش نامه ها براین مبنا است که این دستور العمل برای سال 95 قابل اجرایی است .

وی همچنین یکی دیگر از مشکلات مطرح شده از سوی تشکلهای بخش خصوصی را مشکلات مرتبط با انجمن سنگ و پرداخت حق بیمه اتباع بیگانه مشغول بکار در صنایع سنگ استان برشمرد و افزود : درخواست انجمن سنگ رفع ابهامات قوانین مرتبط به بیمه اتباع بیگانه ( افغانستان ) مشغول به کار در این کارگاه ها می باشد.

رئیس اتاق بازرگانی قم ادامه داد: به گفته اعضای انجمن سنگ استان قم به دلیل عدم استقبال کارگر ایرانی برای کار در صنایع سنگ ، بیشتر کارگران مشغول در این صنف کارگران افغانی می باشند که به دلیل عدم  پرداخت حق بیمه  دستمزدی بالاتر از عرف قانون کار را دریافت می کنند ولی از سوی دیگر دستور سازمان تامین اجتماعی مبنی بر بیمه کارگران اتباع بیگانه سبب بلاتکلیفی کارفرما در پرداخت دستمزد بالا و بیمه این کارگران شده است .

رئیس اتاق بازرگانی قم همچنین از جایگزین شدن طرح کاروزی بجای ماده 80 توسط وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خبر داد .

 مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان قم خبر داد:

درحسابرسی دفاتر بیمه سال 95 ملاک قرار خواهد گرفت

در ادامه نشست مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان قم ضمن ارائه گزارش عملکردی ازاین سازمان ؛ در خصوص مسائل مطرح شده توسط بخش خصوصی گفت : بنابر دستور ابلاغ شده توسط معاون اول رییس جمهور اقای جهانگیری مورخ 9/5/96 مشکل حسابرسی بیمه حل شده است و در حسابرسی دفاتر بیمه سال 95 مدنظر قرار خواهد گرفت .

موسوی همچنین در خصوص بیمه اتباع بیگانه در واحد های تولیدی افزود: بنابر دستورالعمل جدید تمامی اتباع بیگانه زیرنظرکارفرما مشغول فعالیت هستند مشمول بیمه خواهند شد و افرادی که مجوزندارند مکلف هستند به اداره کار معرفی شوند.

به گفته مدیرکل تامین اجتماعی استان قم 27 هزارنفر در استان قم اتباع بیگانه هستند که در حال حاضر 600 نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و 12 هزار نفر از اتباع را طلاب در حال تحصیل تشکیل میدهند.

   معاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم خبرداد:

اجرای بسته اشتغال ، در راستای حمایت از تولید و اشتغالزایی

"آرانی " معاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم در این نشست در خصوص ماده 80 اظهارداشت : موضوع ماده 80 در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده بود که سال 94 پایان اجرای برنامه پنجم بود که تا سال 95 تمدید شد .

وی افزود: در سال 96 بسته اشتغال با عنوان طرح کارورزی جایگزین ماده 80 با دو رویکرد حمایت از تولید و اشتغال جوانان ارائه شده است .

به گفته معاون اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی 1- طرح کارورزی 2- کار در محیط کار واقعی 3- مشوق بیمه ای بسته اشتغال را تشکیل می دهد .

آرانی در خصوص مراحل سه گانه طرح کاروزی گفت : کارفرما معادل یک سوم کارگران واحد تولیدی خود می تواند به مدت 6 الی 9 ماه کارورز استخدام کند و بیمه ای که پرداخت میشود از طرف دولت می باشدو چنانچه کارفرما از کارورز رضایت شغلی داشته باشد می تواند مطابق با قانون کار کارورز را استخدام نماید.

وی در خصوص مرحله دوم و سوم بسته اشتغال نیز خاطر نشان کرد:  در مرحله دوم به جای آموزش انتزاعی  ؛دانشجویان در محیط کار واقعی از آموزش برخوردار           می شوند ودر مرحله سوم بعد از طرح کارورزی چنانچه کارفرما ، کارورز را استخدام کرد از پرداخت حق بیمه به مدت دوسال معاف می شود.

معاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همچنین از راه اندازی سامانه ثبت قرداد در آینده نزدیک خبر داد و افزود: پایش اشتغال و جلوگیری از قرداد سفید امضاء  از محاسن این سامانه می باشد.

آرانی درادامه سقف تسهیلات سرمایه گذاری در استان را نیز 500 میلیارد تومان اعلام کرد وافزود: کارفرمایانی که طرح توسعه داشته باشند می توانند از نرخ تسهیلات 18 درصد برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

در پایان این نشست مسائل مربوط به دعاوی کارگر وکارفرما مورد بررسی قرار گرفت .