رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قم:

تشکیل کارگروهی با محوریت اتاق بازرگانی و  مدیریت استانداری جهت رفع مشکلات حوزه کشاورزی استان

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی قم با معاون اموراقتصادی استانداری قم خواستار تشکیل کارگروهی با محوریت اتاق بازرگانی و  مدیریت استانداری جهت رفع مشکلات حوزه کشاورزی استان شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی استان قم "محمدرضا طلایی" رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در این نشست با اشاره به پیشنهادهای تخصصی کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی قم ، این کمیسیون را مجموعه از نخبگان حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی استان دانست افزود: متاسفانه در مسئله بحران کم آبی " استان قم " در پایان حوزه آب ریز قرار دارد و استان های همجوار با حفر چاه ، به بحران آب استان دامن زده اند.

وی تصریح کرد: اکنون باید مدیریت اقتصادی داشته باشیم و حل مشکلات بخش کشاورزی استان نیاز به عزم ملی دارد.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی تشکیل کارگروهی به محوریت اتاق بازرگانی قم و استانداری برای حل مشکلاتی اعم از بحران آب،  مشکلات پرداخت تسهیلات به کشاورزان و سایر چالش های پیش روی فعالان در این حوزه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی ، صنایع تبدیلی و محیط زیست اتاق بازرگانی قم :

کشت برون مرزی راهکار برون رفت از بحران آب

"علیرضا شیخانی " رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی قم در این نشست با اشاره به احداث چاه های غیرمجاز توسط استان های همجوار تصریح کرد: استان های همجوار قم با احداث چاه های غیرمجاز برداشت آب از سفره های زیرزمینی مشترک ، خسارت زیادی به سطح زیرکشت کشاورزان قم وارد کرده اند.

وی افزود: طرح  پیشنهادی کمیسیون کشاورزی برای حل بحران کمبود آب در بخش کشاورزی ؛ کشت برون مرزی و کاهش 20 درصدی سطح زیرکشت استان قم  ، کم کردن فضای سطح زیرکشت استان قم و استفاده پسماند فاضلاب است .

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی استان قم

 بیمه محصولات کشاورزی، چالش دیگرسرراه کشاورزان

در ادامه این نشست "علی مومن "  عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی قم نیزبه روند بیمه محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود: سال گذشته مقرربود که  کشت کلزار رایگان بیمه شود ولی متاسفانه بعد از سرمای پاییز تمامی کشت کلزار از بین رفت و هیچ خسارتی به کشاورزان پرداخت نشد .

"مومن" همچنین به عدم پرداخت خسارت بیمه به 200 هکتار باغ اناربه دلیل سرمازدگی در سال گذشته اشاره کرد.

وی در خصوص پرداخت تسهیلات به کشاورزان نیز یادآورشد: متاسفانه این تسهیلات بانرخ سود 18 درصد است که بدلیل بالابودن نرخ سود تسهیلات از سوی کشاورزان مورد استقبال قرار نگرفت .

دکتر عربشاهی ، رئیس نظام دامپزشکی استان قم

آموزش ، نیازاصلی حفظ دامداری ها  استان در چرخه تولید

دکتر عربشاهی در این نشست با ابراز خرسندی از حضور افراد متخصص در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی قم ، عملکرد این کمیسیون در طی چندسال اخیر درحل مشکلات کشاورزی و صنایع تبدیلی موفق ارزیابی کرد .

وی با اشاره به پاره ای از مشکلات دامداران پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به دامدار در دو مقطع زمانی فصل بهار برای خرید خوراک دام و اول فصل پاییز زمان خرید سیلو و آموزش علمی به دامداران را از نیازهای اصلی این بخش برشمرد.

اعلام آمادگی اتاق بازرگانی در اجرای طرح های آموزشی برای کشاورزان و صنایع تبدیلی

"علیرضا راد" عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی قم نیز در این نشست با اشاره به نیاز حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی استان به علم روز و پیشنهادات کمیسیون کشاورزی اتاق در خصوص آموزش علمی کشاورزان و صاحبان صنایع تبدیلی اعلام آمادگی کرد.

معاون امور اقتصادی استاندار قم :

آموزش حلقه گمشده بخش کشاورزی استان قم

سيد صدرالدين موسوی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار قم در این نشست اظهارداشت:  در حال حاضر کشاورزان در حال ایثار هستند.

وی یادآورشد: ابتدا نباید طرحی اجرا و بعدمورد کارشناسی قرار گیرد و مانباید همچنان درگیر چالش های زیرساختی باشیم.

موسوی آموزش را حلقه گمشده بخش کشاورزی دانست تصریح کرد:

در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی مانیازمند، مدیریت ، برنامه ریزی و آموزش نهایی هستیم که قطعاً با همکاری خروجی خوبی را دریافت خواهیم کرد.

تهیه و تنظیم

مژگان سهل آبادی - کد خبر292- شهریور 1396