IMG_0517.jpg - 793.96 kB                                              

                                                                                                                            رئیس اتاق بازرگانی قم:

                                                                                              شرکت شهرک های صنعتی برای معضل دلالی زمین وارد عمل شود

ابوالفضل خاکی فعالیت خود را از سال 58 در بخش تولید استان قم با ایجاد یک واحد تولیدی صنعت پلاستیک آغاز کرد و در مسیر تولید قادر به ایجاد نوآوری و توانمندی های تازه شد که در حال حاضر دارای سه واحد تولیدی فعال با 250 نفر اشتغال مستقیم، که عمدتا در قالب ارائه محصولات بسته بندی برای کارخانه جات مختلف اعم از کارتن سازی، ظروف مختلف برای صنایع بسته بندی کارخانه روغن ،نوشابه و آب معدنی و...  عرضه می شودند. اکثر کارخانه های مختلف حدود 800 واحد  در کشور از ظروف تولیدی ما استفاده می کنند همچنین برخی از این اقلام تولیدی  در حوزه لوازم خانگی می باشد که اخیرا با توجه به کمبود لوازم خانگی باعث ایجاد بخش جدید در قالب کوچکتری همچون آب میوه گیری و مولینکس مخلوط کن و... اقلام مورد نیاز خانوار شد که پیش از این وارد کننده این محصولات بودیم که خوشبختانه هفته آینده واحد جدیدی راه اندازی خواهد شد.

اقلامی استراتژی مانند ظروف مواد ضدعفونی کننده و اسپری ها که پیش از این قادر به تولید آن نبوده و با مجهز شدن به دستگاه های جدید و قالب های مورد نیاز به تولید آن پرداختیم که نیازی به وارد کردن این محصول نباشد و امیدواریم بتوانیم در استان قم تحولی بزرگ در صنعت ایجاد کنیم.

روزنامه سراسری یاقوت وطن به مناسبت هفته صنعت و معدن و نقش موثر و مهم اتاق های بازرگانی در رونق اقتصادی کشور مصاحبه ای اختصاصی با ریاست اتاق بازرگانی قم انجام داد که در ادامه می خوانید:

ابوالفضل خاکی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم گفت: هم اکنون دوره سوم ریاست اتاق بازرگانی قم را سپری می کنم و تمام توان خود را در جهت توسعه و تسهیل تولید و صنعت بکار گرفته ام. همچنین  در صدد حل  مسایل و مشکلات مربوط به صنعتگران در حوزه ی بانک، بیمه و مالیات هستیم. نمایندگان اتاق بازرگانی در کلیه کمسیون ها حضور دارند و از حقوق سرمایه گزاران، صنعتگران، کشاورزان و تمامی بخش هایی که زیر مجموعه اتاق قرار دارند از جمله معدن دفاع می کنند که  درنهایت نظرات خود را به مسولین اعلام و گوشزد میکنیم. همچنین ستاد تسهیل برای در جهت  فراهم کردن بستر کاری مناسب برای سرمایه گزاران و یا اشخاصی که در شرایط بحرانی به ویژه بحران کرونا، دچار گرفتاری و مشکل شده اند ایجاد شده است تا در پرداخت های خود نسبت به بانک ها و مسایل مالیاتی و بیمه ای  دچار مشکل نشوند.

وی با اشاره به برگزاری شورای گفتگو به صورت منظم و ماهیانه در اتاق بازرگانی قم افزود: موضاعات بسیار مهم  به خصوص گردشگری که استان دراین خصوص دچار مشکلات بساری شده ضمن اینکه جامعه هتلداران و رستوران دارن  در چند ماه گذشته بیشترین ضرر و خسارت را متحمل شده اند که در همین راستا در این جلسات برای این رسته، تسهیلات ویژه در نظر گرفته شد تا بتوانند همچون گذشته به فعالیت خود ادامه دهند.

خاکی ادامه داد: استان قم دارای بیش از 2500 واحد تولیدی می باشد که متاسفانه برخی از آنها به دلایل مختلف  از جمله شرایط بازار  به تعطیل کشانده شده است. حدود 20 درصد از این واحد ها داری مشکلات جدی هستند و 30درصد توانستند با تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده به فعالیت ادامه دهند.

*قم قطب صادرات محور محصولات تولیدی

رییس اتاق بازرگانی قم اظهار داشت: خوشبختانه استان قم، قطب صادرات محور در محصولات مختلف تولیدی همچون محصولات فولادی، پتروشیمی و مواد اولیه بسیاری از کارخانه ها در حال حاضر می باشد که امکان  صادرات به کشورهای بازار هدف همچون عراق و افغانستان وآسیای میانه و کشورهای اروپایی و عربی را فراهم آورده است اما متاسفانه شرایط سخت پیش رو برای تولید کنندگان وجود دارد زیرا در راستای تامین مواد اولیه و ورود ماشین آلات و تجهیزات دچار مشکلات عدیده ای از جمله تهیه ارز مورد نیاز حتی به نرخ نیمایی که متاسفانه نرخ بالایی است روبرو هستند همچنین محدودیت های بسیار زیادی برای صادر کنندگان نیز به وجود آمده که حتی صادر کننده قادر به ورود ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه با ارز حاصل از صادرات محصولات خود به کشور نیست.  

 

 

*افزایش اشتغالزایی با کمک دولت به طرح های توسعه ای بخش خصوصی

وی تنها راه برون رفت از این شرایط نابسامان را کمک دولت به بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: دولت باید برای طرح های توسعه ای به خصوص اشتغالزایی تسهیلات ویژه ای برای فعالان این عرصه در نظر بگیرد تا اقتصاد کشور جانی تازه بگیرد.

ابوالفضل خاکی به 80 طرح در دستور کار اشاره داشت که با توجه به شرایط کرونایی به مرحله اجرایی نرسید البته در صددیم برای جذب سرمایه گزار به خصوص سرمایه گزاران خارجی شرایطی را برای برگزاری سمینارهای مهم در این بخش حتی به صورت مجازی فراهم کنیم و از سرمایه گزاران سراسر کشور و جهان برای سرمایه گزاری در  ایران به خصوص قم دعوت کنیم لذا باید به این نکته توجه داشت که زیر ساخت های لازم برای این سرمایه گزاری ها نیز وجود داشته باشد و  از دولت و مسوولین استانی خواهشمندیم تا اقدامات لازم در این راستا را عملیاتی کنند.

 

رییس اتاق بازرگانی قم  نیاز کارخانه ها به زمین، اب، برق و... را جهت استقرار الزامی دانست و گفت: در حال حاضر شعار در زمینه جذب سرمایه گزار موثر واقع نمی شود و یقینا سرمایه گزار با مشاهده کمبود امکانات اولیه از سرمایه گزاری منصرف خواهد شد همچنین در سال های گذشته شاهد این اتفاق نیز بوده ایم و امکان جذب صحیح و تاثیرگذار  برای سرمایه گزاران خارجی نداشته ایم.

خاکی با اشاره به سرمایه گزاری هموطنان در کشور های همسایه اظهار داشت: کشورهای دیگر امکانات مطلوبی همچون پایینترین نرخ زمین و برق و... را در اختیار سرمایه گذار قرار داده اند و در مرحله آخر  تسهیلات ویژه بانک ها مشوق سرمایه گزاری محسوب می شود در همین راستا در دنیا، بانک ها اولین پشتوانه سرمایه گزاران هستند که 80درصد بانک ها و 20درصد سرمایه گزار، هزینه پرداخت می کند و با آرامش خاطر از دانش و ذهنیت خلاق خود برای ایجاد یک مجموعه قدرتمند و بزرگ استفاده می کنند که متاسفانه در ایران  و استان قم حتی امکانات اولیه مناسب فراهم نیست و با شرایط فعلی به راحتی قادر به جذب سرمایه گذار خارجی نخواهیم بود البته قابل ذکر است این شرایط حتی برای سرمایه گزار داخلی قم نیز فراهم نیست و برای زمین و برق و.. با مشکلات زیادی روبرو هستیم.

*دلالی زمین در شرکت شهرک ها معضل جدید در استان قم

وی عنوان کرد: متاسفانه با دلالی زمین در شهرک ها مواجه هستیم که این مساله باعث شده زمین به اندازه کافی در اختیار مردم قرار نگیرد که دلالان، زمین را با نرخ پایین خریداری کرده و در بازار آزاد با نرخ بالاتر از تصور به فروش می رسانند. این امر در ماه های اخیر شدت پیدا کرده است و حتی مسوولان امر، قادر به جلوگیری از این سودجوی نیستند که بزرگترین مانع برای صنعتگر به شمار می آید همچنین در تامین  برق با مشکلات جدی روبه رو هستیم که در بسیاری از شهرکها حتی تامین برق مورد نیاز صورت نمیگیرد که در این راستا نیاز به عملیاتی شدن وعده های مسوولین به دور از شعار برای حصول نتیجه بهتر هستیم.

وی اظهار کرد: در شرایط فعلی و با توجه به ممنوعیت ورود کالاهای خارجی به کشور از محصولات داخلی استقبال بسیاری شده و در شرایط مطلوب صادرات قرار داریم اما متاسفانه به دلیل کمبود امکانات و وجود مشکلاتی چون زمین که شرکت شهرک های صنعتی در اختیار فعالان اقتصادی برای سرمایه گزاری قرار نمیدهد و عدم تامین برق واحدهای تولیدی تازه تاسیس برخورد کرده ایم ولی خوشبختانه در حوزه آب و گاز هنوز گزارشی  اعلام نشده و در صورت همراهی و همکاری لازم و به موقع مسوولان ذی ربط شرایط برای سرمایه گزاران داخلی و خارجی بسار مطلوب است.

خاکی در ادامه اظهار کرد: در کشورمان برای پروژه 100میلیارتومانی حداقل به 80میلیارد تومان تسهیلات با نرخ معقول نیازمندیم تا بتوانیم، برای 500 نفر اشتغالزیی به صورت مستقیم ایجاد کنیم که حداقل 2000 نفر دیگر به طور غیر مستقیم درآمد از این  پروژه  داشته باشند که وجود چنین شرایطی نیاز به نگاه ویژه به صنعتگران و همراهی دولت و دولتمردان دارد.

رییس اتاق بازرگانی قم ،سرمایه گزاری های انجام شده را کافی ندانست و عنوان کرد: در شرایط فعلی که کشور در شرایط تحریم نفت به سر می برد، میتوان مواد اولیه پتروشیمی را به محصولی با ارزش افزوده بالا تبدیل  کرد که با صادرات آن سود بالایی نصیب تولیدکننده می شود.

خاکی به محدودیت های مالی دولت اشاره داشت و افزود: یکی از مشکلات بانک مرکزی عدم امکانات  جهت تامین ارز می باشد همچنین عدم تسهیلات بلند مدت بانک ها از دیگر مشکلات عدیده ای است که در همه دنیا وجوددارد که باتوجه به تحریم ها قادر به گرفتن تسهیلات از خارجی ها نیستیم این در حالی است که در گذشته  برای خرید ماشین آلات به صورت فاینانس از کشور های خارجی در قالب چند ساله امتیاز می گرفتیم.

وی اظهار داشت: صنایع بالا دستی ما به جز شرکت های فولادی و پتروشیمی که به صورت قابل قبولی در حال ارایه خدمات و صادرات محصولات می باشند و نیاز داخل را به نحو احسن برطرف میکنند و برای صنایع پایین دستی نیز خرید ها در شرایطی عادی قرار دارد که با حضور در بورس قادر به خرید و فروش محصولات هستند اما مشکل اساسی  عدم وجود تجهیزات و ماشین آلات در داخل کشور است.

*تقویت زیرساخت های مناسب برای سرمایه گزاری غیربومی

خاکی برای ایجاد سرمایه گزاری مجدد در استان قم نیاز به شرایط مطلوب در حوزه زیر ساخت ها را مهم دانست و افزود: باید به تقویت این حوزه بپردازیم تا بتوانیم شرایط ویژه ای برای سرمایه گزاری های غیر بومی در استان قم فراهم کنیم لذا با شرایط فعلی « joint venture » سرمایه گزار خارجی به سختی وارد می شود با این حال امکان ورود در بخش های پتروشیمی و نفت وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه بیشترین بهره ورری در صنعت کفش، صنایع شیمیایی و پلاستیک و صنایع مرتبط با صنعت نفت که از صادرات بسیار خوبی بهره مند هستند همچنین فرش قم که مشابه آن در دنیا وجود ندارد، از رونق و صادرات خوبی بهره مند است.

رییس اتاق بازرگانی قم اظهار داشت: درواقع اتاق بازرگانی قم بودجه دولتی ندارد و با توجه به بودجه موجود امکانات خوبی را فراهم کرده و با تشکیل 8 کمسیون فعال  به صورت مستمر در حال ارایه خدمات به فعالان حوزه های مختلف اقصادی هستیم.

 ابوالفضل خاکی درپایان افزود: به عنوان شخصی که دست بر آتش کار دارم و تولید کننده هستم بیشترین امید را به آینده دارم چرا که شرایط فعلی، مطلوب و قابل قبول نیست لذا در ابعاد مختلف اشاره شده دارای نقصان هستیم و برای رفع آن همه باید تلاش کنند در این راستا کلیه بخش های اقتصادی استانی باید دست به دست هم داده و با نگاه مثبت به آینده خوب شاهد گره گشایی مشکلات و رونق اقتصادی کشور و استان باشیم.

                                                       روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم