photo_2020-07-11_07-49-12.jpg - 282.78 kB  photo_2020-07-11_07-49-10.jpg - 281.01 kB  photo_2020-07-11_07-49-05.jpg - 275.12 kB 

                                                                         photo_2020-07-11_07-49-03.jpg - 248.36 kB

جلسه سی و پنجم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور معاون استاندار مدیران دستگاه اجرایی و فعالان بخش خصوصی امروز پنجشنبه نوزدهم تیر ماه در سالن کرامت استانداری برگزار گردید

در این جلسه ابتدا جناب آقای مهندس اله یاری نایب رئیس اتاق بازرگانی با ذکر گزارشی از مشکلات مهم بخش خصوصی نظیر _سیستم بانک مرکزی _تعیین نرخ ارز حاصل از صادرات و _مشکل مهم فرآیند بانکی در زمینه پرداخت تسهیلات کرونایی مطالبی را بیان داشت

سپس مسئول کارگروه زیرساخت‌های صنعت در اتاق بازرگانی قم در رابطه با تقویت خطوط تلفن همراه و نارسایی‌های تلفن ثابت در شهرک صنعتی شکوهیه و محمودآباد گزارشی ارائه نمود وی از توافق اداره مخابرات در خصوص ایجاد دکل های مخابراتی در دو نقطه شهرک شکوهیه خبر داد و افزود در اینده ای نزدیک این موضوع اجرائی خواهد شد.

مدیر عامل شرکت شهرکها ضمن پذیرش همکاری برای شهرک صنعتی ثامن (صنایع چوب و مبلمان قنوات) به عنوان یک اقدام مشابه آمادگی خود را برای ارائه تسهیلات از جمله زمین مورد نیاز اعلام نمود
سپس جلسه وارد دستور کار شد و مباحث امور گردشگری که در قالب ۱۴ پیشنهاد بر اساس نیازهای اعلام شده در _امور مالیاتی _امور بیمه _امور بانکی _عوارض شهرداری و _سیستم صدور مجوزها بود به صورت مورد به مورد مطرح و فعالان اقتصادی در رابطه با هر یک از موارد نظرات خود را بیان نمودند اعم مصوبات عبارتند از:

_ اجرای فرآیند بیمه بیکاری و بیمه درمان بر اساس تفویض اختیارات دریافت شده از سوی سازمان تامین اجتماعی

_  عدم صدور اجراییه توسط بانک و سایر دستگاه ها برای سال جاری و در صورت نیاز به اجرائیه هماهنگی قبلی با استانداری و سازمان میراث فرهنگی صورت پذیرد.

_ پیگیری روند بانک گردشگری برای تامین سهم منابع تخصصی استان و چگونگی حمایت از گردشگری


_ تامین تسهیلات لازم برای تورگردانان، راهنمایان، آژانسهای مسافرتی و هنرمندان صنایع دستی از سامانه کارا

_ همکاری شهرداری در تمکین از حکم دیوان عدالت اداری جهت عدم مشمول مالیات و عوارض برای پرداخت کنندگان مالیات ارزش افزوده
 گفتنی است این موضوع در جلسه کارشناسی اتاق بازرگانی شورای شهر و واحدهای مرتبط در آینده نزدیک تشکیل خواهد شد

_ تهیه نظامنامه جدید برای سرمایه در گردش در واحدهای گردشگری که در بخش حقوق دستمزد نیاز به نقدینگی دارند و ارائه پیش فاکتور بی‌معناست.
در این رابطه مقرر شد جلسه کارشناسی با کمیسیون هماهنگی بانکها گذاشته شود

یادآور می‌شود در دستور جلسه شورای گفتگو بحث مشکلات شرکت خدماتی شهرک صنعتی محمود آباد و مشکل بیمه واحدهای قارچ خوراکی پیش‌بینی شده بود که به دلیل کمبود وقت به جلسات فوق‌العاده شورای گفتگو موکول گردید.

 

خبر دوم:

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی  استاندار قم:

تشکیل هیئت خبرگان بانکی در استان/ بانک های عامل حق صدور اجراییه و تعطیلی واحد های تولیدی را ندارند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی  استاندار قم ضمن  بیان خبر تشکیل هیئت خبرگان بانکی در استان، تاکید کرد: بانک های عامل حق صدور اجراییه و تعطیلی واحدهای تولیدی را ندارند.

به گزارش روابط عمومی استانداری قم مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم، در سی و پنجمین شورای گفتگوی دولت و بخش  خصوصی که در سالن جلسات کرامت استانداری برگزار شد، با اشاره به نقش جلسات استانی در تصمیم گیری های کلان استانی، اظهار کرد:   در راستای تصمیم گیری جامع در جلسات حضور اعضای اصلی در شورا ضروری است.

معاون استاندار قم  با اشاره به لزوم نقش آفرینی تمام بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در عرصه گردشگری، اضافه کرد:  بر یکسان سازی فرآیندها و تسهیل در ساز و کار تسهیلات اعطایی به واحد های تولیدی تاکید کرد.

غضنفری گفت: کارکردها و نقش بانک گردشگری بعنوان یک بانک تخصصی در حوزه گردشگری در استان مشخص شود و گزارشی از فعالیت های این بانک و تسهیلات پرداختی در حوزه گردشگری ارائه شود.

وی با تاکید بر اهمیت ارائه طرح پیشنهادی برای تسهیلات ویژه واحد های گردشگری در تامین سرمایه در گردش، ادامه داد: در خصوص کمک به واحد های تولیدی باید به مصوبات کارگروه ها استناد شود و هرگونه اقدامی که منجر به اختلال در فرآیند واحد تولیدی شود غیر قابل قبول است.

معاون استاندار قم با اشاره به اینکه بخش عمده ای از واحدهای تولید راکد بر اساس بدهی های بانکی در گذشته است، یادآور شد: طبق  مصوبات کارگروه های استانی که مراحل  قانونی لازم را نیز طی کرده است، بانک های عامل حق صدور اجرایی و تعطیلی واحد های تولیدی را ندارند.

غضنفری از تشکیل هیات خبرگان بانکی  در استان  با دستور رئیس بانک مرکزی کشور خبر داد و خاطر نشان کرد: اعضای این هیات می توانند با کارشناسی و نظرات تخصصی در حوزه اقدامات بانکی، نقش مهمی در تصویب دستورالعمل های مناسب برای حل مشکلات واحد های تولید ایفا کنند.

گفتنی است در انی جلسه پیرامون مباحث گردشگری در خصوص امور مالیاتی، امور بیمه ای، مسائل بانکی، عوارض شهرداری و مسائل زیر ساختی آب، برق و گاز به پیشنهادات و راهکارهای حل مسائل ارائه  و تبادل نظر شد.